Forum

Find svar, stil spørgsmål og connect med ejendomsinteresserede

ForsideForumAdvokater, Revisorer, Skat, Teknisk AnalyseLejeloven §53 stk 4 = Fri Markedsleje??

  • MikaelBenjaminHegner

    Medlem
    februar 15, 2021 ved 9:57 am

    Hej, Jeg sidder og kigger på gamle kontorbygninger, der for nyligt er omdannet til lejligheder (i 2019-2020) og så prøver jeg at finde ud af, hvad man må tage i husleje for sådan en lejlighed.

    Som jeg læser lejelovens §53 stk 4 vil sådan en lejlighed ikke være omfattet af lejebegrænsninger og derfor vil man kunne tage fri markedsleje. Er det rigtigt opfattet eller er der noget jeg har misforstået eller overset?

    På forhånd tak for svar.

Login for at svare

Oprindeligt indlæg
0 af 0 indlæg Juni 2018
Nu